Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jak se dostat do Austrálie a třeba tu i zůstat ...

Pojďme se na to kouknout hezky prakticky, bez sentimentů a přetvářek. Pokud je vaším snem podívat se za tu velkou louži, třeba vám moje info k něčemu bude. Ovšem pozor – nikdy nevěřte všemu, co se kde píše. 

Zachovejte si chladnou hlavu, racionální rozhodování a smysl pro nezkreslené odůvodňování. Jestli je Austrálie váš sen, berte prosím následující informace jen jako „pomůcku“ ne definitivum.

 

Proč chci do Austrálie?

Pokud se chcete dostat do Austrálie, tak vaše první otázka by neměla znít "jak?"ale spíš „Proč chci do Austrálie?“ Pokud chcete do Austrálie na studium angličtiny, tak vám na rovinu řeknu „Ani o tom neuvažujte. To je to největší vyhazování peněz.“ Asi se mnou řada čtenářů nebude souhlasit, ale opravdu si myslím, že Austrálie není nejlepší místo na procvičení anglické konverzace. A jestli něco k tomu chcete z Austrálie vidět, tak stejně není možné půl roku chodit do školy, vydělávat nějaký ten šesták a k tomu procestovat kontinent vedle kterého je Evropa malej trpaslík. To by bylo asi jako byste měli v úmyslu studovat v Římě a přitom chtít dobít severní pól. Ale čtěte dál, cesta tu je.

Sumasumárum, USA je podle mě podstatně levnější a relativně blíž, ale zase ten jejich přízvuk. Takže vítězí na celé čáře Británie. Je levná, blízko, nepotřebujeme vízum, letenka stojí pár šupů, odpadají nervy na imigračním, auto si tam můžeme převézt přes kanál, řídí se tam taky vlevo jako v Austrálii, přízvuků se tam člověk naučí mnohem víc než v monotónní Austrálii, školy jsou mnohem levnější a slavný Cambridge certifikát z Austrálie stojí zbytečně moc, protože se stejně musí na odsouhlasení poslat do Británie. Podle mě, není co řešit. Ale budiž, když chce člověk do Austrálie, jak tedy na to?

 

Jaké potřebuju vízum?

Předpokládám, že ne každý si může v práci zažádat o přesun pracoviště do slunné Austrálie anebo se sem vdát či přiženit. Tudíž ani o business, retirement, residency nebo visa pro příbuzné ´relatives´ani podobných případech se nebudu zmiňovat. 

Australská imigrační politika je neskonale složitá a všechno je mnooooohem jednodušší, když vám není ještě 30. Pak sem přijet ať už jako turista nebo jako student je relativní hračka. Pro ty z nás, kterým je přes 30 připadá v úvahu ´sponsorované vízum - sponsored visa´ (tzn. že musíte mít před odletem zajištěnou práci a zaměstnavatel administrativní poplatky tudíž platí). Určitě jsou jiné speciální případy, ke kterým se ale nemůžu vyjádřit.

Pro běžného Čecha, případně studenta, který disponuje normální částkou našetřenou z brigád anebo několikaleté praxe, je nejsnažší zařídit si ´turistické vízum - turist visa´, což je nejjednodušší a nejrychlejší (max. 3týdny vyřizování). Na tento typ víza tady můžete být 3 nebo 6 měsíců, s prodloužením maximálně 12měsíců. Na to se musí osobně podat přihláška a jelikož jsem nezažila nic tak bujného jako australskou byrokracii, tak doporučuji si onen papír odevzdat během několika prvních dnů po příjezdu. S ´tourist visa´je problém ten, že nesmíte legálně pracovat. A ani bych to nedoporučovala. Jsou tady hodně přísní, kontroly jsou běžné, najít takhle práci je téměř nemožné a  i kdyby, tak by byla mizerně placená. Tudíž s bídou pokryjete své základní náklady. Nehledě na to, že kdyby vás chytli, tak jste okamžitě vyhoštěni ze země, a už se sem nedostanete ani jako turista. Ale znám lidi, co sem přijeli na touristické víza, jehož změnu si časem vyběhali na úřadech a pak už tu zůstali. Taky je to možné, ale připravte si pevné nervy na úřadovou otročinu a pěkně velký kožený váček se zlaťáky aspoň do začátku.

Zkrátka, ať už se na zdejší úřady vypravíte zařizovat cokoliv, připravte se, že australani žijí podle toho svého ´no worries´. Na všechno je spousta času, nikam nikdo nespěchá a zařizování věcí na úřadech tomu odpovídá. Už proto, že každá kolonka na každém několikastránkovém formuláři musí být pěkně odškrtnuta. A zařídit něco přes internet ještě není až zas tak rozšířené. Nemyslím tím, že to tu díky zdejší byrokracii nefunguje, pravý opak je pravdou, jen si dají se vším na čas. Nepřekvapilo by mě, kdyby za nějaký čas to jejich „no worries“ bylo vytesáno do australského erbu.

Mnoho zemí má tu možnost sem přijet rovnou na ´pracovní vizum - working visa´. Pokud vím, tak Česká Republika ještě nemá s Austrálií dohodu. Co ale není, může být. Nejjednodušší je být na ´wanted skills list´, čímž prokážete odbornou schopnost ve vyhledávaném povolání. Doporučuji ovšem toto vízum si zařídit až z Austrálie, např. po absolvování studia. Není nutné dokládat, že perfektní znalost angličtiny a IELTS je podmínkou. 

Jinak i typické working visa má spoustu podtříd ´subclass´podle druhu zaměstnání, pracovní doby atd. atd. Ale víceméně, zjednodušeně, nejhlavnější podmínkou je, mít zajištěnou práci už když si o vízum žádáte.

Detailnjší informace naleznete například na Australiaonline.cz, kde vám poradí, jaké vízum i zajistí komunikaci např. s ambasádou apod. 

Chcete vědět víc o emigraci do Austrálie a časem i získat trvalý pobyt? Víc např. zde::: 

 

A co když chci jen studovat?

Pravděpodobně nejjednodušší možnost, jak se sem dostat je na ´studijní vízum - student visa´. Podmínkou toho je letenka, dostatečné finance na celou dobu pobytu, zajištěná škola a platný pas. Jako student musíte 15hodin týdně chodit do školy (pozor, nemusí to být angličtina), ale můžete 20hodin týdně pracovat a samozřejmě, že to může být po dohodě se zaměstnavatelem i víc (hlavně o prázdninách).

To je na celé záležitosti ta nejveselejší podmínka. S najítím práce bych se zde totiž vůbec nebála. Ovšem pouze pokud se nebojíte skousnout svou pýchu a na nějaký ten týden dělat věci, o kterých se vašim kamarádům u piva bude zastavovat dech. Austrálie nebyla postižena krizí až tak jako EU nebo USA, takže tady je fakt práce na každém rohu. Jen musíte chtít hledat, ale myslím, že nepřeháním, že do 3dnů budete mít práci. Možná u ní moc dlouho nevydržíte, ale koupí vám to jídlo aspoň an pár dní.

Ovšem nezapomeňte na docházku do školy, ta je samozřejmě povinná a Immigration bude chtít razítko od školy, že jste kurz dokončili. Opět znám případy, kdy sem přijeli na 3měsíční studijní vízum a odsud si to pak změnili na pracovní, až si tady našli trvalou práci a procestovali po Austrálii duši. Lidem, co už jednou udělali ten krok přes onu louži a mají snahu se integrovat, je tu přáno úspěchu.

Seznam a nabídka škol v Austrálii

 

První kroky? Samozřejmě přes Facebook. Hned pak k imigračnímu agentovi.

To samé v bleděmodrém platí pro hledání ubytování. Osobně bych doporučovala Facebook nebo i Hedvábnou stezku, kde během sekundy najdete Čechy třeba v Sydney nebo kdekoliv, kteří nabízí levné ubytování, rady, práci, zkrátka cokoliv, co je na začátku potřeba. S oficiálním, nestudenstským pronájmem počítejte, že realitka vám na míň než 6měsíců nic nepronajme. A budet to chtít minimálně měsíční zálohu. 

S plánováním rozpočtu na prvních pár týdnů bych měla jednu radu. Vše vynásobte třikrát. Rozhodně bych sem s prázdnou kapsou nejela a rozhodně bych zvážila uzavření zdravotního pojištění. Je tu fakt draho, tak nějak jinak než v Evropě, a kdyby jste nešťastnou náhodou třeba skončili hned u lékaře ... radši nemyslet. Jediná výhoda je ta, že práci najdete velmi rychle, bude dobře placená a myslím, že se dá slušně vyžít a něco i z Austrálie vidět z práce i jako umývač nádobí. Nepočítejte ale s tím, že se domů vrátíte s bůhvíjak tučným bankovním kontem. Ale třeba se mýlím.

Vyzkoušejte například tyto skupiny. Pokud si troufáte, v těchto komunitách můžete mít štěstí s hledáním ubytování, práce, odvozu z letiště, poradit a ostatní zbytečnosti, co jsou třeba.

Češi a Slováci v Sydney  - https://www.facebook.com/groups/82160966332

Češi v Brisbane - https://www.facebook.com/groups/318169044942164/

Češi a Slováci v Perth - https://www.facebook.com/Australie.Perth

Češi a Slováci v Austrálii - https://www.facebook.com/Australie.Australia 

Češi a Slováci v Melbourne - https://www.facebook.com/Melbourne.VIC.Australie

 

 

Může mi někdo pomoct? Bez agenta ani krok.

Jestli nadále trváte na okoštování života tam dole ´Down Under´, tak bych doporučila kontaktovat nějakou renomovanou vízovou agenturu, kterých je sice na internetu přehršel, ale šla bych pro tu, kdo vám někdo doproučí. S nimi se také můžete pobavit o  vašich individuálních podmínkách a třeba Vám doporučí něco úplně jiného. Immigrační politika se tady pořád mění a každého půl roku jsou nová nařízení a omezení, takže to, co platilo třeba před půl rokem, už nemusí být pravda teď. 

Na agentury ale malé pozor, a doporučila bych nikomu nedávat peníze předem bez osobní konzultace. Pobavte se s nima, chtějte nějaké reference, zjistěte si na netu, jestli o nich někde na fórech nejsou nějaké negativní příhody atd. Buďte opatrní, je jich spousta, co oberou a už od nich neuslyšíte. U Austrálie to platí dvojnásob, jelikož je to populární země, takže dojná kráva. 

Je dobré mít:

- nový pas, nebo aspoň s co nejdelší platností.

- nechat si jej aspoň dvakrát ofotit, přeložit a ověřit.

- to samé s řidičským průkazem.

- zformátované a dokonalé CV s pár vynikajícíma referencema, včetně např. dokladu o studiu, doporučujících dopisů od zaměstnavatele, z brigád, certifikátů či diplomů i z toho nejhloupějšího kurzu (nikdy nevíte, co se vám bude hodit. U holek bych třeba nepodcenila jakoukoliv zkušenost s hlídáním dětí, třeba zrovna najdete dobrý babysitting a přeložený dopis od sousedky, které jste po večerech hlídala děti, vám přijde vhod ...).

- několik pasových fotografií (vážně je to v ČR levnější a tady pro začátek budete potřebovat každý cent).

 

Pár stránek, co by se mohly hodit:

-        vízový kouzelník: http://www.immi.gov.au/visawizard/

-        dobrá stránka na hledání práce, kde si můžete udělat i hrubou představu, kolik se tu platí: http://www.seek.com.au

-        další stránky, kde hledat práci:

http://www.careerone.com.au/     http://www.jobs.com.au/    http://www.mycareer.com.au/   http://www.gumtree.com.au/       http://www.monster.com.au/    http://www.adecco.com.au/

-        seznam žádaných povolání – „skills list“

-        více o všech možnostech na studentská víza, kolonka hned nad tím má víc o pracovních podmínkách http://www.immi.gov.au/students/ 

-        více ohledně pracovního víza anebo zde http://www.australiaonline.cz/onshore/viza-a-emigrace#viza-pro-praci

- vyřizování Tax File Number, až se rozhodnete zůstat v AUS déle než 6 měsíců a pracovat: 

- dobrá startovací stránka, kde začít: http://australie.informationplanet.cz/viza-do-australie/

- první pomoc při zařízení úplně prázdného bytu: http://www.mrrental.com.au/rent-for-home/special-offers. Zkuste taky komunity ve vaší oblasti, kde jste našli bydlení. Často se dá sehnat nějaký starý nábytek buď zadarmo nebo za výraznou slevu, když se někdo stěhuje, nebo renovuje atp. 

- druhá pomoc při zařizování bytu, když byste si rádi pořídili něco svého. Tady za babku seženete úplně všechno, často i zadarmo. A samozřejmě je to také dobrý začátek na hledání práce či ubytování. Další varianta je samozřejmě obejít "charity anebo op shops" či "garage sales": http://www.gumtree.com.au/ 

- určitě stojí za to probrat se diskuzí na Hedvábné stezce. Třeba tam najdete parťáka nebo někoho, kdo hledá spolubydlícího a tak.

- vyčerpávající otázky a odpovědi mají zde: http://www.dalgety.sk/cs/caste-otazky/

 

Nějaká rada závěrem?

Závěrem chci říct, že snad ani není možné nějak definitivně poradit univerzálně každému. Velmi záleží, co od Austrálie očekáváte a kolik jste připravení obětovat a investovat (nemyslím tím pouze finančně). Výhody, které touto zkušeností získáte si musíte zvážit opravdu sami.

Až budete netrpělivě čekat na schválené vízum a panikařit, zda zrušit letenku, protože jste celé 3 týdny od ambasády neslyšeli, vzpomeňte si na to jejich "no worries". Zkuste to rozdýchat, klidně pokračovat v balení jako by se nechumelilo a zaručuji vám, že v 99 případech ze sta schválené vízum příjde včas (i když je to za pět minut dvanáct).

 

V diskuzi uvítám názory a zkušenosti sběhlejších, nebo těch, kteří sem přijeli jako turista, zamilovali se a už nedají na Austrálii dopustit. Vím, že takových je mnoho. Bohužel, nezaručuji korektnost výše uvedených informací. Přestože jsem se snažila info několikrát zkontrolovat a je posbírané během několikaměsíčního průzkumu tak platí, že co stát to jiné pravidlo, co člověk, to jiná zkušenost. S vaším případem vám ale jistě vyhoví každá specializovaná agentura. Tak buďte shovívaví, a když mě upozorníte na nějaké nedostatky, ráda to opravím.

Těm ostatním, pro které je Austrálie velkým snem přeji, děkuju za vaše emaily, a přeju vám, aby se co nejdříve splnil a ve všem předčil vaše očekávání. Země je to naprosto úžasná a žádné cestopisy, i s těmi nejlepšími fotografiemi, nepředčí její opravdovou krásu. 

Kdo ví, třeba právě vy budete za pár let žádat o rezidenci. 

Šťastnou cestu, Alexandra*

 

 

 

Autor: Alexandra Synac | pátek 21.9.2012 12:20 | karma článku: 28,66 | přečteno: 37977x
  • Další články autora

Alexandra Synac

Putování s dinosaury

Když se řekne Broome, většina si tady v Austrálii vybaví tři věci. Perly, dlouhou Cable Beach s velbloudy a krokodýly a .... drumroll prosím .... Dinosaury.

24.10.2021 v 22:42 | Karma: 8,96 | Přečteno: 165x | Diskuse| Cestování

Alexandra Synac

Jak to chodí poslední dobou v Austrálii

Tak máme za sebou sto dní fiesty. A tradáááá ... vypadá to že, teda aspoň tady v New South Wales, od příštího týdne budeme moci vystrčit hlavy ven a vyrazit někam dál, než v 5km radiusu v našem okrese.

10.10.2021 v 20:49 | Karma: 15,70 | Přečteno: 979x | Diskuse| Cestování

Alexandra Synac

Šeptání vln

Až doposud vždy viděla moře z jistoty pevné půdy pod nohama. Moře z vrtkavého kajaku vypadá úplně jinak, pomyslela si Kara úzkostlivě. Ultramarínová hladina byla naprosto průzračná snad několik metrů do hloubky.

18.9.2021 v 13:16 | Karma: 12,24 | Přečteno: 208x | Diskuse| Ona

Alexandra Synac

Ty jsi má ... zlatožlutá aneb australský květinový znak

Žlutá a zelená. Pro nás obyčejná barva pampelišek nebo zlatého deště, ale třeba i kopřivy nebo trávy. V Australské buši je to ale celkem neobvyklá kombinace.

1.9.2021 v 9:43 | Karma: 16,15 | Přečteno: 346x | Diskuse| Fotoblogy

Alexandra Synac

Všechno nejlepší k prvním 60 dnům

Všechno nejlepší k 60 dnům v lockdown. A pevný nervy na mnoho, mnoho, MNOHO dalších. Hlavně to pořádně oslavit. Fiesta must go on. Já vím, šedesát dní nic není, i když nám to připadá jako věčnost.

25.8.2021 v 13:08 | Karma: 12,08 | Přečteno: 389x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Izrael pokročil v přípravě akce v Rafáhu, civilisty ochrání, uvedl mluvčí vlády

24. dubna 2024  16:55

Izrael pokročil v přípravách pozemní operace namířené proti palestinskému hnutí Hamás v Rafáhu na...

V nahrávkách si stěžoval na bankovky. Bystroně z AfD potápí důkazy

24. dubna 2024  16:53

Nové důkazy v kauze německého politika strany Alternativa pro Německo Petra Bystroně potvrzují...

Bývalý ředitel finančního úřadu kryl úniky a bral „dárky“, dostal podmínku

24. dubna 2024  15:01,  aktualizováno  16:48

Bývalý ředitel brněnského finančního úřadu Miroslav Kuba si už třikrát vyslechl podmíněný trest za...

Nenávist vůči Ukrajincům, segregace Romů. Amnesty International kritizuje Česko

24. dubna 2024  2:28,  aktualizováno  16:44

Ukrajinští uprchlíci se loni v Česku potýkali s nenávistnými projevy a diskriminací, pokračovala...

  • Počet článků 154
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2572x
srdcem z jižní Moravy; duší v Kanadě; doma ve West Yorkshire; momentálně u protinožců; snící o chaloupce ve Švýcarských Alpách; naivně zamilovaná do krásné Polynésie. Zkrátka na cestě.

https://www.instagram.com/ardna_xella/