Bumerang do každé rodiny? Aneb není bumerang jako bumerang ...

22. 11. 2014 9:29:12
Člověk si řekne bumerang jako bumerang, ale ono to není až zas taková pravda. Vlastně ne každý zahnutý „bumerang“ co lítá, je bumerang. Ale hezky od začátku ...
_MG_7494.jpg

Kdo by neznal bumerang, takový ten zahnutý klacek, o kterém jsem si myslela, že každý Ozík nosí za pasem a jinak než bumerangem si večeři neobstará.

Bumerang je snad nejikoničtějším symbolem krásné Austrálie a těžko se najde na světě člověk, který by nevěděl, jak vypadá.

Ale teprve nedávno jsem se dozvěděla, že prý bumerangem by se měl nazývat pouze ten typ ́házecího klacku ́, který se vrací. Tudíž všechno ostatní nejsou bumerangy ale obyčejné, více či méně zručně upravené a různě zahnuté - klacky nebo palice.

Bumerang není v překladu nic jiného než ́klacek ́, pro naše chápání spíš něco jako ́kyj ́ v jednom, z víc jak 600 domorodých jazyků, které Austrálie měla při příjezdu kolonizátorů. Každý klan/ národ těmto klackům říkal úplně jinak. No, a protože Austrálie se kolonizovala od dnešní Sydney, je nejpravděpodobnější, že tento název, který se dnes už používá uceleně na všechny lítací klacky, pochází někde z regionu Port Jackson. Kdyby se ovšem Angláni usadili někde na severu u Darwinu, je klidně možné, že bychom jim neříkali bumerang, ale Kylie (nebo Kirly i Kali). „oh, I should be so lucky ...“

Domorodci jich nosili klidně i několik zavěšených okolo pasu a možná proto si slavný James Cook myslel, že jsou to dřevěné meče. Dampier i Banks je přirovnali k arabským scimitárům. Ale až do kolonizace je prý nikdo neviděl bumerangem házet ani je tak pojmenovávat.

vyfoceno v Australském muzeu v Sydney. Autor neuveden.

Není to tak dlouho, co jsme si jeden takový klacek za několik stovek doláčů koupili - to neříkám z chvástavosti, ale proto, že bumerang je vlastně umělecké dílo se svou vlastní unikátní historií, příběhem i autorským vyjádřením.

Ne, že bych jím chtěla kolit dravou zvěř ani po večerech z manžílkem nevedem válku růží. Zřejmě jsem měla doma málo věcí, na který mi sedal prach.

Ten náš klacek se jmenuje Kája. Je ručně dělaný a celkově je takový krásný, hladký, asi metr dlouhý a pěkně těžký. Dokonce jsem se už stačila o něj i říznout, jak je ostrý. Jeho hrany jsou zbrouseny do ostra a tak, když s ním praštíte oponenta, máte zajištěno, že se bezvládně svalí k zemi. Je to vlastně taková lítací gilotina (pozn. pro sebe – možná bych ho měla na vyzkoušet, až příště manžel přijde pozdě domů). Prostě klacek.

_MG_7921.jpg

Vlastně už máme doma dva. Ten první je pravý bumerang (jo, má se vracet) a pořídili jsme si ho před lety ještě ve Victorii od jednoho charismatického típka jménem Murrindindi. Murrindindi je představitel klanu Wurundjeri, což jsou domorodí lidé centrální Victorie, a snažil se nás naučit s ním správně házet. Dokonce jsem ho našla na youtube, tak je slavnej.

Koupit jsme si ho museli. Murrindindi nám namluvil, že Wurundjeri jsou totiž vynálezci toho jediného bumerangu, který, když se správně hodí, se vám vrátí plusmínus zpět do ruky. Jestli je to pravda (to s tím vynálezem), nebo ne, to vám nepovím. Bumerangy totiž mají domorodci po celé Austrálii, což je území asi stejně velké jako od zelených Leprikónů až po Kaзaчoкové tanečníky.

Pravda je ovšem ta, že i když se většina lidí domnívá, že každý bumerang se vám vrátí do ruky, není to pravda. Naopak, většina jich skončí v trávě. Navíc, každý vypadá úplně jinak prostě podle toho, jaké dřevo se najde.

20141105_101825.jpg

Smutné ale je, že i když jsme to doma zkoušeli, milej bumerang zatím vždy skončil v písku. Ono totiž setsakramentsky záleží, jak ho člověk hodí. Plete se mi něco o 400. A snad ještě důležitější je, aby byl správně vyřezaný. Jedna strana musí být přiměřeně konvexní a druhá téměř rovná, aby se správně prořezával vzduchem. Pak tam hraje nějakou roli stupeň zaúhlení a ještě nějaké technické cukrbliky.

Původně je ovšem bumerang něco jako palička na maso, kterou čas od času hodím po manželovi, když se mi motá v kuchyni. Aboridžinci takhle prý házeli “klacky” po utíkající zvěři v rozlehlé buši.

Jinak ale Aboridžinci používají bumerangy něco jako Švýcaři svůj švýcarský nůž – jasné je jeho použití v boji nebo při lovu, ale dá se s ním i sekat tráva, připravit půdu k založení ohně, nebo vyhrabání díry při hledání vody, nebo dokonce jako lopatka při vaření, či nůž na krájení uvařeného masa, porcování zabitého zvířete a dokonce na něj hrají při ceremoniálních tancích.

_MG_6719.jpg

_MG_1329.jpg


Zkrátka těžko se najde použití, kdy by se nám bumerang nehodil. A proto hlásám: Bumerang do každé rodiny! (I když vám na něj bude doma jen sedat prach).

Aboridžinci bumerangy tradičně vyráběli z pečlivě vybraných stromů a na ty bojovné a lovecké klacky se nejčastěji prý používá ́mulga ́, což je druh akácie, která má krásné těžké mramorovité dřevo plné barev a tónů.

Nejkrásnější bumerangy jsou podle mě ty naprosto obyčejné, jen z vyhlazeného dřeva, maximálně potřené chránícím olejem. Vyryté nebo vypalované ozdoby se tradičně používaly pouze při různých rituálech. To, co si dnes vozí domů turisté, je pouze kýčový výplod dnešního komerčního mamonu.

Jinak je ale takový boomerang načisto pěkná věc.

A takhle před vánocemi mi šikovně slouží k zavěšení vánočních ozdob.

Autor: Alexandra Synac | sobota 22.11.2014 9:29 | karma článku: 23.80 | přečteno: 2596x

Další články blogera

Alexandra Synac

Putování s dinosaury

Když se řekne Broome, většina si tady v Austrálii vybaví tři věci. Perly, dlouhou Cable Beach s velbloudy a krokodýly a .... drumroll prosím .... Dinosaury.

24.10.2021 v 22:42 | Karma článku: 8.96 | Přečteno: 165 | Diskuse

Alexandra Synac

Jak to chodí poslední dobou v Austrálii

Tak máme za sebou sto dní fiesty. A tradáááá ... vypadá to že, teda aspoň tady v New South Wales, od příštího týdne budeme moci vystrčit hlavy ven a vyrazit někam dál, než v 5km radiusu v našem okrese.

10.10.2021 v 20:49 | Karma článku: 15.44 | Přečteno: 979 | Diskuse

Alexandra Synac

Šeptání vln

Až doposud vždy viděla moře z jistoty pevné půdy pod nohama. Moře z vrtkavého kajaku vypadá úplně jinak, pomyslela si Kara úzkostlivě. Ultramarínová hladina byla naprosto průzračná snad několik metrů do hloubky.

18.9.2021 v 13:16 | Karma článku: 12.24 | Přečteno: 208 | Diskuse

Alexandra Synac

Ty jsi má ... zlatožlutá aneb australský květinový znak

Žlutá a zelená. Pro nás obyčejná barva pampelišek nebo zlatého deště, ale třeba i kopřivy nebo trávy. V Australské buši je to ale celkem neobvyklá kombinace.

1.9.2021 v 9:43 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 346 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Žejdlová

Italské Velikonoce? V mých vzpomínkách to jsou přátelé, rodina…a obžerství

I když to obžerství bylo prokládané dlouhými procházkami. Aby nám vytrávilo. A abychom nasbírali ingredience pro další vaření...

27.3.2024 v 14:48 | Karma článku: 18.19 | Přečteno: 420 | Diskuse

Miroslav Semecký

Nacházíte ve Španělsku? Používáte aplikaci Telegram? Zpozorněte!

Oblíbená komunikační aplikace ve Španělsku končí. Bude vypnuta (zablokován přístup) v řádu několika následujících hodin. Soudce Národního soudu Santiago Pedraz vydal rozhodnutí, ve kterém nařizuje mob..

23.3.2024 v 17:51 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 579 | Diskuse

Jan Vaverka

Bolívie - 6. díl: Den v La Pazu

La Paz je město jako žádné jiné. Dvoumilionová aglomerace sahající až nad 4000 metrů nad moře, ulice jsou strmé, propojené lanovkami, a kolem obrovská kulturní a sociální diverzita.

22.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 16.35 | Přečteno: 231 | Diskuse

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma článku: 16.04 | Přečteno: 472 | Diskuse

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 207 | Diskuse
VIP
Počet článků 154 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2482

srdcem z jižní Moravy; duší v Kanadě; doma ve West Yorkshire; momentálně u protinožců; snící o chaloupce ve Švýcarských Alpách; naivně zamilovaná do krásné Polynésie. Zkrátka na cestě.

https://www.instagram.com/ardna_xella/

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...